Egy műalkotás élete: bevezető beszélgetés Radnóczy Eszter belsőépítésszel

Egy műalkotás élete címmel indít új sorozatot a belsőépítész este’r partners, amelyben arra vállalkoznak, hogy a belsőépítészet és tervezés nézőpontjait hozzák párbeszédbe a galériák, művészeti intézmények és gyűjtők szempontjaival. A sorozat első beszélgetésében Radnóczy Eszter, a szentendrei este’r partners belsőépítész-iroda tulajdonosa és vezető tervezője mesélt a műtárgyakhoz való kötődéséről, funkció és esztétika találkozásáról és azt is elárulja, hogy ki lesz a beszélgetőtársa a sorozat következő részében.

Új sorozatot indítunk, amelyben a művészeté a főszerep. Mesélnél arról, hogy neked milyen a viszonyod a műtárgyakhoz, művészethez és a galériákhoz?

A művészet gyerekkorom óta életem szerves része: Nagymamámmal majdnem hetente jártuk a város múzeumait és műtermeit. Ezt a szenvedélyt a mai napig élem mind Budapesten, mind világszerte. Emellett persze nagy szerencsém, hogy a hétköznapjaimat is műtárgyak veszik körül, hiszen irodánk egyben egy kiállítás otthona is.

Az este’r partners irodájában családi örökség vesz körül. Mit lehet erről tudni?

A tárlat férjem nagyapja, Apáti Abkarovics Béla szentendrei festőművész hagyatékát, életművét őrzi. Ez nem csak gyönyörű munkakörnyezetet nyújt, de sokszor inspirációként szolgál kollégáim és magam számára.

Ilyen alkotások között lenni munka közben teher vagy biztatás a szárnyalásra?

Egyértelműen öröm. A képek kora és technikai kivitelezése sokszínű, ez nagyon inspiráló.

Mit gondolsz, hogyan viszonyul egymáshoz a műtárgy és az enteriőr? Mi irányít?

Az első meghatározó tényező az adott tér és annak funkciója. Amennyiben nem muzeális térről beszélünk, az adott tér diktál. Ezt öltöztetjük fel belsőépítészettel, amely nemcsak a funkcionális tárgyak működőképes elhelyezését foglalja magába, hanem a műtárgyak méltó és találó elhelyezését is. A belsőépítészet nemcsak „felöltöztetés”, hanem „levetkőztetés” is: fontos lehet a tér megtisztítása is, attól függően, mit szeretnénk kiemelni az adott helyiségben. Gyakran egy funkcionális és esztétikai szempontból egyaránt működő tér nem bír el egy-két highlight-nál többet. Ez lehet műtárgy vagy bármi más, de nagyon jól kell megválasztani.

Munkáitok során dolgoztok műtárgyakkal is, ez a folyamat hogyan zajlik?

Alapvetően nem a műtárgy határozza meg belsőépítészeti munkánkat, de a végeredménynek mindig szerves része. Néhány esetben viszont kiemelt (eszmei) értékű műtárgy határozza meg a tervezést, ami szintén egy szép és izgalmas folyamat.

 

Volt olyan a munkátok, amikor kifejezetten egy műalkotás köré kellett terveznetek?

Igen, természetesen. Galériák tervezésében fő szempont a (változó) műalkotások optimális elhelyezése. Emellett többször terveztünk olyan személyes tereket, ahol a műtárgy és annak élménye volt a fő szempont.

Mire számíthatnak az olvasók ebben az új sorozatban? Kiket hívsz majd beszélgetésbe és milyen izgalmas kérdést jártok körül?

A sorozat szakmai, magán és gyűjtői szempontokból lesz különösen érdekes. A különböző nézőpontok összjátéka kialakíthat értékes meglátásokat, hogyan hozza ki egy műtárgy elhelyezése annak valós értékét, hatását és szerepét. A sorozat beszélgetőpartnereink névsorát még nem árulhatom el, de azt igen, hogy Molnár Anival kezdünk!